June 14, 2024

مشخصات اتومبیل های جدید
پژو 301 2019

پژو ۳۰۱ ۲۰۱۹

پژو ۳۰۱

خودروی پژو ۳۰۱ اولین خودرو ساخت کمپانی پژو است که طرفداران اتاق‌های سایز B را در سراسر جهان هدف گرفته است. تا کنون بیش از۳۶۰۰۰۰ واحد از این مدل تولید شده و در سراسر جهان به فروش رسیده است. اما دلیل موفقیت آن در بازار به شدت رقابتی خودرو‌های اقتصادی چیست؟ آیا پژو ۳۰۱ ارزش خرید دارد؟ پژو ۳۰۱ خودروی به روز و با کیفیتی به حساب می‌آید؟

موفقیت پژو ۳۰۱ به دلیل کیفیت ساخت آن است که به اثبات رسیده. فضای مناسب برای سرنشینان و حمل بار در صندوق عقب، تجربه رانندگی راحت آغشته با دانش مهندسان پژو و طراحی ویژه آن برای رانندگی در محیط‌های شهری تمام چیزهایی است که از یک خودرو در این کلاس انتظار دارید.

این خودرو برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ معرفی شد. البته خودرویی که ما قصد بررسی آن را داریم جدیدترین مدل پژو ۳۰۱ است. این خودرو یک بار در سال ۲۰۱۷ تغییرات ظاهری داشته است. پیش بینی می‌شود این خودرو در بازار ایران از ابتدای سال ۹۹ به فروش برسد. امیدواریم کیفیت خودرویی که در ایران به فروش می‌رسد از سایر نقاط جهان کمتر نباشد!

نمای جلو پژو 301
نمای جلو پژو ۳۰۱

طراحی خارجی

امضای پژو در طراحی این خودرو مانند تمامی محصولات پژو خودنمایی می‌کند. چراغ‌های جلویی هم‌سطح با بدنه و طراحی دقیق جزئیات به کار رفته در آن تصویر یک خودروی با ثبات را به نمایش درآورده است. چراغ‌هایی کشیده شده و زاویه دار همیشگی پژو که در آن از لامپ‌های LED استفاده شده است می‌خواهند نشان دهند که در این خودرو از تکنولوژی استفاده شده است.

نمای عقب پژو 301
نمای عقب پژو ۳۰۱

تغییری که از همه بیشتر جلب توجه می‌کند جلو پنجره آن است که کمی کوچکتر و کمی عریض‌تر و کمی هم هندسی‌تر شده است. سه خط افقی از جنس کروم هنوز سر جایشان هستند که اطراف شیر معروف پژو را احاطه کرده‌اند. به کاپوت نیز خطوطی اضافه شده است تا از سادگی تمام خارج شود.

عقب خودرو هم حرف‌های جدیدی برای گفتن دارد. چراغ‌های عقب تغییرات مثبت زیادی دارند، خطوط سه گانه به کار رفته درون آن و حالت سه بعدی چراغ‌ها ظاهر عقب خودرو را به طور زیبایی تغییر داده‌ است.

طراحی داخلی

می‌رسیم به طراحی داخلی خودروی پژو ۳۰۱٫ طراحی مدرن در عین حال ساده این خودرو در نوع خودش جالب است. هیچ کلید و کنترلی روی فرمان دیده نمی‌شود. در روزگاری که فرمان خودروهای مدرن بیشترین کلید‌ها را نسبت به سایر مکان‌های خودرو دارند این اتفاق کمی توی ذوق می‌زند. البته پژو برای حفظ جذابیت به قسمت پایین فرمان با قرار دادن قسمتی تخت و براق حالت اسپرت و خاصی داده است.

نمای داخلی خودروی پژو 301
نمای داخلی خودروی پژو ۳۰۱

صفحه نمایش بزرگ ۷ اینچی که به این خودرو اضافه شده است تغییر چشمگیری است. این صفحه نمایش تکنولوژی خازنی دارد و به همین دلیل سریع و دقیق است.

نمایشگر تصویر دوربین دنده عقب و تصاویر سه بعدی سیستم راهبری TomTom را نیز نمایش می‌دهد. همچنین تمام قابلیت‌های اتصال گوشی هوشمند به نمایشگر فراهم است. از جمله بلوتوث، USB، Apple Carplay، Android Auto، MirrorLink.

 سیستم صوتی و تصویری پژو 301 با نمایشگر لمسی خازنی
سیستم صوتی و تصویری پژو ۳۰۱ با نمایشگر لمسی خازنی

در مورد صندلی‌ها و متریال‌های مورد استفاده در داخل کابین نمی‌شود اظهار نظر کرد و بستگی به کیفیت قطعات مورد استفاده ایران خودرو دارد.

متریال استفاده شده در کشور‌های دیگر، اندکی فراتر از حد انتظار از یک خودروی ارزان قیمت است. در بعضی مدل‌ها و بازارها گزینه سفارش صندلی‌های چرمی با رنگ‌های خاص فراهم است.

داخل این خودرو برای ۵ نفر بالغ فضای کافی فراهم است. فضای مناسبی برای پا و بالای سر در نظر گرفته شده است. نکته دیگر اینکه صندلی‌های عقب قابلیت جمع شوندگی دارند تا برای حمل بار فضای بیشتری با یکپارچه شدن پشت صندلی‌ها و صندوق عقب ایجاد شود.

حجم صندوق عقب پژو 301
حجم صندوق عقب پژو ۳۰۱

مشخصات فنی

چند گزینه مختلف به عنوان موتور پژو ۳۰۱ وجود دارد که مشتریان می‌توانند سفارش دهند. دو مدل موتور دیزل که معمولا در ایران به فروش نمی‌رسد پس از معرفی آن صرفه نظر می‌کنیم.

از دو مدل پیشرانه بنزینی قابل عرضه در پژو ۳۰۱، یک گزینه پیشرانه VTi است که توان تولید ۱۱۳ اسب بخار دارد و با جعبه دنده پنج سرعته دستی یا شش سرعته اتوماتیک به فروش می‌رسد. پیشرانه دیگر PureTech نام دارد که بسیار اقتصادی است. ۱٫۲ لیتر حجم، ۳ سیلندر و ۸۲ اسب بخار قدرت دارد.

قدرت موتور پژو 301
قدرت موتور پژو ۳۰۱

به عنوان سیستم‌های رفاهی و ایمنی، پژو ۳۰۱ دارای ترمز ABS، کروز کنترل، کنترل پایداری و ترمز اضطراری می‌باشد. ۸ کیسه هوا دارد که از تمام سرنشینان در صورت بروز حادثه محافظت می‌کند.

آمار و ارقام نشان می‌دهند مصرف سوخت پژو ۳۰۱ بسیار اقتصادی است. مقدار سوختی که برای پیمودن ۱۰۰ کیلومتر مصرف می‌کند، ۵٫۶ لیتر برای بزرگراه، ۱۰ لیتر برای خیابان‌های شهر و ۷٫۳ به صورت ترکیبی بیان شده است.

پژو 301 8 کیسه هوا دارد. 4 عدد جلو و 4 عدد برای سرنشینان عقب
پژو ۳۰۱ ۸ کیسه هوا دارد. ۴ عدد جلو و ۴ عدد برای سرنشینان عقب

رقبا

در این کلاس خودروهایی وجود دارند که در بازار ایران بیشتر شناخته شده‌اند. برای مثال هیوندای اکسنت، کیا سراتو و تویوتا یاریس. در مقایسه با این برند‌ها نام پژو برای بازار ایران شناخته شده‌تر است و با توجه به سابقه طولانی آن به نظر می‌رسد برای فروش بهتر ایران خودرو نیاز دارد قیمت‌های رقابتی و شرایط فروش مناسبی برای فروش ۳۰۱ لحاظ کند.

ابعاد پژو 301
ابعاد پژو ۳۰۱

قیمت

قیمت جهانی پژو ۳۰۱ چیزی مابین ۱۵۰۰۰ تا ۱۷۰۰۰ دلار است. برای بازار ایران هنوز قطعیتی در مورد قیمت وجود ندارد اما مدیر ایران‌خودرو در مصاحبه‌ای که سال گذشته انجام داد قیمت فروش آن را ۹۵ میلیون تومان اعلام کرد. با توجه به افزایش ناگهانی قیمت ارز نسبت به سال گذشته پیش‌بینی می‌شود که قیمت آن مانند رقبایش بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان باشد.

پژو ۳۰۱ ارزش خرید دارد؟

 پژو 301 ارزش خرید دارد؟
پژو ۳۰۱ ارزش خرید دارد؟

مسئله حائز اهمیت در مورد پژو ۳۰۱ این است که این خودرو به طور ویژه برای بخش در حال ظهور بازار خودروی جهان ساخته شده است. به همین دلیل مشخصات و امکانات آن بستگی به کشوری دارد که قرار است به فروش برسد. ممکن است ایران خودرو مواردی را به پلتفرم اضافه کند یا از آن حذف کند. پس برای اطلاع از جزئیات این خودرو باید تا بهار سال ۹۹ که فروش آن آغاز می‌شود صبر کرد.

در آخر، خودرویی که در موردش صحبت شد با توجه به فناوری‌های اضافه شده، ایمنی بالا و رانندگی راحت یک رقیب جدی برای رقبایش به حساب می‌آید. علاوه بر این اگر به دنبال یک خودروی خانوادگی محکم و جمع و جور می‌گردید که مصرف سوخت مناسبی دارد و توانایی حمل ۵ نفر با وسایل را داشته باشد، می‌توانید پژو ۳۰۱ را به گزینه‌‌های مد نظرتان اضافه کنید.

 

دسته‌بندی نشده

آخرین دیدگاه‌ها